Toto je jednoduchý základní kurz. Obsahuje vše potřebné pro zjednodušení práce s Excelem a pokrývá nejdůležitější dovednosti od filtrování po porovnávání tabulek, kontingenční tabulky a XLOOKUP.

Autor kurzu:
Jiří Benedikt

Proč je tento kurz pro vás dobrý?

Šance na povýšení, lepší pozici a ušetření času: Víte, že lidé se dobrou znalostí Excelu můžou mít až o 30% vyšší plat? Dokáží totiž Efektivní prácí v Excelu ušetřit i několik hodin denně. Naučte se s Excelem, stojí to za to.

Přeskočte zbytečnosti, naučte se jen to užitečné: Vybrali jsme pro vás 15 lekcí, které vám nejvíce pomohou v práci i na pohovoru. Žádné zbytečné funkce a abstraktní příklady, jenom to hlavní: Formátování, důležité funkce, SVYHLEDAT/XLOOKUP, kontignenční tabulky.

Vše dle skutečné praxe: Lektor vše ukazuje na příkladech, v práci řešíte i vy. Prošel totižněkolika pozicemi v malých i mezinárodních firmách a vyškolil stovky lidí napříč pozicemi. Lektor není ajťák, ale člověk z byznysu, který Excel skutečně používá.

Co potřebujete pro tento kurz?

  • Počítač s Windows nebo Mac.
  • Microsoft Excel 2007 nebo novější. Kurz je natočen na nejmodernější verzi 365.
  • Základní počítačové dovednosti stačí (otevřít a uložit soubor, kopírovat a vložit).

Lekce

Tento kurz obsahuje 15 pětiminutových lekcí na ty jejnužitečnější fukce a tipy. Můžete lekce projít v daném pořadí nebo si vybrat tu, která vás zajímá:

🔒 Do tohoto kurzu zatím nemáte přístup

▶️ Ukázková lekce zdarma

A) Úvodní informace a materiály ke kurzu 1:17
V tomto videu se dozvíte, jak si pomocí pracovního sešitu procvičit všechny příklady se mnou. A jak získáte učebnici ke kurzu:
1 Kouzla s formátováním tabulky 3:26
Naučíte se používat podmíněné formátování – jak vybarvit buňky podle jejich hodnoty. Také si ukážeme základní používání funkce SUMA a vkládání minigrafů přímo do buněk.
2 Nejlepší funkce v Excelu vůbec 3:39
Dynamické doplňování (Flash Fill) je vskutku fantastická funkce, které vám pomůže jednoduše rozdělovat a spojovat sloupce v tabulce, přehodit jméno a příjmení nebo vytáhnout nějakou informaci z emailu nebo produktového kódu.
3 Rychlý pohyb ve velkých tabulkách 3:21
Ušetřete hormadu času při práci v Excelu. Naučte se klávesové zkratky CTRL+šipky, SHIFT+šipky pro rychlé pohyby v sešitu. Také si ukážeme další zkratky na hromadnou úpravu tabulek.
4 Tvorba kalendářů a práce s datem 3:30
Naučte se v Excelu jednoduše vytvářet kalendáře například pro docházky, zvýraznit soboty a neděle a ukotvit příčky.
5 Jak vytvořit rozbalovací menu 3:26
Vytvořte rozbalovací menu (“roletku”) přímo v buňce pro jednoduchý výběr z několika možností zadání. Automaticky obarvujte jednotlivé možnosti různými barvami.
6 Užitečné klávesové zkratky 5:43
Další úspora času: Ty nejlepší klávesové zkratky pro Excel i pro Windows: Např. jak hromadně upravovat řádky a sloupce, odsadit text přímo v buňce, zobrazit dvě okna Excelu vedle sebe a rychle cokoli najít na počítači.
7 Jak správně řadit a filtrovat 6:45
Jak správně používat filtr a využít všechny jeho vychytávky. Jak si při řazení nerozhodit tabulku a jak řadit podle více než jednoho sloupce. Vysvětlíme si “princip ostrovů” v Excelu.
8 O dost chytřejší tabulka 4:07
Ukážeme si, jaké výhody pro vás má vaše data formátovat jako tabulku – průřezy (slicers) pro jednoduché filtrování, snadné doplňování vzorců a vytváření kontingenčních tabulek.
9 Jak jednoduše vytvořit graf 3:32
Ohromte svého šéfa profi grafem: Sloupcový graf, koláčový graf, formátování grafu, změna barev grafu. Během pár minut ovládnete schopnost vytvářet v Excelu atraktivní grafy.
10 Sdílené tabulky v Microsoft 365 4:47
Ušetřete si nervy přeposíláním tabulek mailem: Pokud máte verzi Microsoft 365, můžete tabulky jednoduše sdílet s kolegy nebo dalšími lidmi a upravovat je najednou v reálném čase, aniž byste si zamkli nebo přepsali verze.
11 Základní práce se vzorci 4:41
Získejte jistotu ve funkcích: Tohle video vám jednoduše vysvětlí základní systém práce se vzorci v excelu, zejméne použití absolutních odkazů (“dolarů” ve vzorci =$A$1). Pokud zvládnete toto, budete umět použít jakoukoli funkci.
12 Pojmenované oblasti 5:28
Ohromte kolegy vychytanou tabulkou: Tohle je moderní a jednoduchý způsob práce v Excelu, který vám výrazně zjednodušší a zpřehlední používání vzorců, a to i napříč listy.
13 Kontingenční tabulky – úvod 5:34
Naučte se s Kontingenčním tabulmii vám na pár kliknutí vytvářet přehledné statistiky a grafy nad velkými tabulkami. Toto úvodní video vám pomůže snadno ovládnout tuto řádanou funkci.
14 Propojení tabulek s XLOOKUP 6:03
XLOOKUP je moderní způsob propojování a porovnávání tabulek v Excelu, který nahrazuje SVYHLEDAT. Je výrazně jednodušší jež jeho předchůdce a umí spoustu užitečných triků. Tohle by měl umět každý.
15 Porovnávání dvou tabulek 6:04
Máte dvě verze ceníku v Excelu a chcete jednoduše a rychle porovnat, co se změnilo? Jaké výrobky ubyly, jaké přibyly, které změnili cenu? Díky tomuto jednoduchému postupu s funkcí XLOOKUP to budete umět.
16 Bonus: Úvod do SVYHLEDAT 4:02
Funkce SVYHLEDAT byla nahrazena moderní funkcí XLOOKUP. Pokud ale máte starší verzi Excelu, pracujete se staršími tabulkami nebo si vyměňujete data s někým, kdo nemá nejnovější verzi, tak toto je video pro vás.
17 Závěr a další kroky 1:00
A jsme na konci. Shrnutí a zakončení kurzu v krátkém videu.