Zde můžete vkládat libovolné dotazy k Excelu a během pár dní dostanete odpověď.

Poradna je dočasně přístupná všem. V budoucnu bude určena pouze pro registrované uživatele se zakoupenými kurzy.

Můžete vkládat i přílohy, pokud chcete řešit něco konkrétního, ale neposílejte citlivá data. Pokud máte v dokumentu citlivá data, pošlete místo toho pouze ukázku data a nahraďte citlivá data náhodnými čísly a názvy v podobném duchu.

Z bezpečnostních důvodů není možné nahrávat přílohy, které mohou obsahovat makra: xlsm, xlsb, zip.

Připojte se k diskuzi

11 komentářů

 1. Dobrý den, potřebuji poradit ohledně zafixování políček F(6:16) – BG(6:16). Mám zafixované pouze datum a očíslování + označení zadaného termínového od-do, ale potřebuji při vyplnění políčka (počet hodit) aby se posouvala = zůstala v daném poli. Příklad – projekt XY co je od 28.9.2021 – 30.9.2021 s vyplněným počtem hodit 8 v datumu 29.září2021 potřebuji aby při posunu posuvníkem zůstalo 8 vyplněných hodin v daném boxu.
  tzn. že se při manipulaci s posuvníkem kompletně posouvá celý seznam od sloupce F do BH od řádku 7 do řádku 16 a data v něm uložená (počet hodit) zůstává v daném poli.
  Díky moc! Filip Hurda

  HR Planning

  1. Dobrý den, to, co chcete, jednoduše nejde. Ta šablona je myslím dělána tak, že ten zmiňovaný posuvník slouží pouze k nastavení datumu na začátku. Pokud byste chtěli vodorovně pohybovat, tak si vyplňte vzorce ve sloupcích F a BG a pak používejte standardní vodorovný posuvník v Excelu. To, co popisujete, by šlo,a le museli byste mít data o hodinách vyplněné na jiném listě a pak je vzorcem načítat do zobrazené šablony, což by bylo zbytečně složité.

 2. Prosím o pomoc s funkcí SVYHLEDAT, resp. o postup který by vyřešil můj požadavek, který je uveden uvnitř připojeného souboru.
  Děkuji JM

  Benedikt

  1. Dobrý den,
   děkuju za zprávu. Hledáte cestu, jak z centrálního listu vypsat záznamy za jednotlivé měsíce na separátní listy. Tohle nejde jednoduše a elegantně řešit funkcemi. Nejlepší by to bylo řešit pomocí PowerQuery, to však chce nějaký čas do této pokročilé funkce Excelu proniknout. O trochu méně elegantně, ale funkčně to jde řešit kontingenčními tabulkami, viz příloha tohoto komentáře. U kontingenčních tabulek je potřeba dobře nastavit oblast zdrojových dat a pak je aktualizovat. Obě navržené řešení fungují jen jednosměrně – data za jednolivé měsíce jsou v listech pouze zobrazeny z centrální tabulky – nejde upravovat nebo přidávat záznamy. Obecně bych doporučoval tento postup vůbec nepoužívat, pokud to jde a pracovat jen s centrální jednou tabulkou. Úplně nejlepší by bylo přejít z Excelu na jin nástroj. Excel není dobrý databázový nástroj, skvěle by toto řešil třeba Airtable.

   Benedikt (1) vyřešené

 3. Dobrý deň,prosim vás,ako mam tento problem vyriešiť:v exceli do buniek vkladam text z rôzných zdrojov a tieto zdroje maju rôzný typ písma a rôznú velkost a prípadne aj farbu písma.Ako mam nastaviť excel,aby sa mi text automaticky prispôsoboval formátu ciela,a nie formatu zdroja,ako to mam teraz.v Excel 2007 to bolo vporiadku.v excely 2010 to musím prispôsobovať ručne každu bunku viď príloha.
  Ďakujem a prajem pekný deň

  1. Dobrý den, toto nemá odpověď. Ve spoustě aplikací funguje zkratka CTRL+SHIFT+V pro vložení bez formátování, ale v Excelu bohužel ne. Tohle vám ale pomůže: Kdykoli před vložením stačí do buňk dvojkliknout, čímž se otevře pro úpravy. Pokud pak dáte CTRL+V, vloží se text bez zdrojového formátu. Složitější cesta je udělat si makro na klávesovou zkratku, které vloží jako hodnoty.

 4. Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu jak vyřešit následující úkol, potřebuji zpracovat časovou osu obsahující cca 150-200 událostí a k této časové ose přiřadit data narození a úmrtí formou vyznačení časového úseku života dvou skupin osob. tyto časové úseky mohou být ve skupině za sebou, pokud se nepřekrývají. Výsledný graf pak potřebuji dostat do dokumentu ve formátu A4 svisle. Jelikož se jedná o období cca 300 let, nedá se předpokládat, že by se graf vešel na jeden list. Doposud jsem to řešil tabulkou kde v řádku byly roky a události a časové úseky jednotlivých osob jsem řešil vybarvením buněk, ale toto je velmi nepraktické a nevypadá to příliš dobře.
  Předem děkuji za radu

  1. Dobrý den, Petře…Excel není úplně nástroj na časové osy, takže je potřeba ho pořádně ohnout, aby dělal to, co chcete 🙂 Dají se využít dvě metody, jak udělat automatické časové osy, třeba pomocí grafu – tady je odkaz https://www.excel-easy.com/examples/gantt-chart.html případně pomocí podmíněného formátování, návod je třeba zde: https://www.extendoffice.com/documents/excel/4889-excel-conditional-formatting-gantt-chart.html

 5. Dobrý den chtěl bych poprosit o radu. Mám tabulku s textovými položky kde požívám filtr a potřebuji udělat odkaz na vyfiltrovanou položku z této tabulky. Třeba vždy na první vyfiltrovanou buňku. Děkuji za rady.

  1. Dobrý den. V excelu můžete udělat odkaz na konkrétní buňku, třeba A23. Ale na první vyfiltrovanou buňku myslím odkaz udělat nejde..když přiložíte příklad a více to popíšete, můžeme vymyslet nějaký jiný způsob, jak danou situaci vyřešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The maximum upload file size: 20 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, other. Drop files here